Dlaczego Polacy narzekają na urzędy?

Wielu Polaków a także obcokrajowców przebywających w naszym kraju narzeka, na jakość pracy polskich urzędów. Niestety jest w tych narzekaniach wiele prawdy.

W Polsce mamy bardzo rozrośniętą administrację, która zatrudnia tysiące osób. Choć każdego roku z budżetu państwa wydaje się ogromne pieniądze na utrzymanie urzędów i płace urzędników nie przekłada się to, na jakość ich pracy.

Polskie urzędy są niesprawne, źle zorganizowane i pracują zbyt wolno. Szczególnie długo czeka się na decyzje związane z budową domów jednorodzinnych oraz obiektów komercyjnych. Zbyt długo trwa także otwieranie własnej działalności gospodarczej. W tym temacie od wielu lat wprowadzane są różne zmiany, które mają usprawniać pracę urzędów.

Swego czasu bardzo głośno było o tzw. jednym okienku. Założenie było takie, że przedsiębiorca założy firmę podczas wizyty w jednym urzędzie. Praktyka jednak pokazuje, że nie wszystkie procedury działają tak jak powinny. Polscy petenci narzekają przede wszystkim na nieuprzejmą obsługę ze strony urzędników oraz brak kompetencji.

W Polsce niestety petent ciągle traktowany jest jak intruz, ktoś kto przeszkadza tylko w pracy. Faktycznie wielu urzędników nie posiada wiedzy merytorycznej potrzebnej do pracy na danym stanowisku. Wynika to po części z faktu, że w polskich urzędach ciągle zatrudnia się pracowników uwzględniając ich kontakty osobiste a nie faktyczne kwalifikacje.

Niesprawność pracy urzędników wynika także z faktu, że mamy bardzo skomplikowane i często zmieniane prawo. Bywa, więc tak, że urzędnik zwyczajnie nie wie jak rozwiązać dany problem, a co gorsze nie wiedzą tego także jego przełożeni. Urzędnicy zobowiązani są pracować według procedur, które często pojawiają się z dużym opóźnieniem w stosunku do wprowadzenia zmian w prawie.

Innym problemem polskich urzędów jest zapóźnienie informatyczne. Z porównaniu z krajami zachodnimi Polska jest daleko w tyle, jeśli chodzi o możliwość załatwiania spraw urzędowych przez Internet. Od kilku lat w ten sposób można u nas złożyć roczne zeznanie podatkowe o dochodach, jednak ciągle korzysta z tego zbyt mało osób.