Oszczędzanie na lokata bankowych: czy to się faktycznie opłaca?

Rośnie inflacja. Ceny w sklepach idą w górę, wartość pieniądza spada. Nasze wypłaty pozostają na tym samym poziomie, zatem odkładanie systematycznie pieniędzy na tzw. czarną godzinę staje się coraz większym problemem. wielu z nas zadaje też sobie pytanie, czy oszczędzanie w dzisiejszych czasach ma sens.

Z jednej strony – inflacja, z drugiej – konieczność rezygnowania z drobnych przyjemności po to, by odłożyć pieniądze. A jeśli stracą one na wartości jeszcze bardziej? Zaniepokojenie Polaków jest uzasadnione. Warto jednak pamiętać, że oszczędzanie może być dobrym i skutecznym sposobem zbierania środków finansowych na większe wydatki lub na wspominaną już „czarną godzinę”. W awaryjnej sytuacji takie oszczędności mogą nam bardzo pomóc.

Informacja: Rośnie liczba otwieranych sklepów internetowych.

By jednak oszczędzanie było skuteczne, musimy pamiętać o prostej zasadzie, czyli o rozsądnym inwestowaniu zaoszczędzonych pieniędzy. Oszczędzanie za pomocą stereotypowej skarpetki, czyli odkładanie pieniędzy do domowej skarbonki to najgorszy pomysł. Tak „oszczędzane” pieniądze z pewnością stracą na wartości, gdyż w żaden sposób nie są one chronione przed inflacją.

Znacznie lepszym pomysłem jest lokata bankowa. Dlaczego ona? Depozyty to nie tylko bezpieczne przechowywanie pieniędzy na koncie, ale i możliwość czerpania dodatkowych korzyści z odsetek. Nawet jeśli nie są one zbyt wysokie, pomagają ograniczyć straty związane z inflacją oraz spadkiem wartości pieniądza. Najwyżej oprocentowane lokaty są z kolei w stanie pomóc nam w pomnażaniu kapitału nawet w chwili, gdy inflacja daje się dość mocno we znaki. Ci, którzy starannie przejrzą oferty poszczególnych banków oraz oferowanych przez nie lokat, z pewnością nie będą mieli problemów z wyborem najkorzystniejszego w swym przypadku rozwiązania.